Girls & Boys Track & Field

Front Row: Janesly Mercedes, Amanda Martinez, Shakeyna Ward-Brassell

Secong Row: Megan Donohue(coach), Fatima Al Sabounji, Vaughntasia Hawkins, Jasmine Hollingsworth, Cameron Cole,Bryan Booke (coach)

Third Row: Jim Carmody (Athletic Director) Tyler Mondo-Goodrich, Dalton Planty, Givon Blackwell, Isa Habeeb, Christian Lawrence,Christopher Martin, Drew Cannizzaro, Kevin LeRoy (coach)

Fourth Row: Iam Smith, Baylen Oliver, Dustin Robinson, Cole Rodgers, Joshua Meyers

 

2014 Season

Girls on the Run Event-

There was a terrific article written by the Olean Times Hearld about The Girls on the Run program which features Emma Foster and Julia Bronneberg!

http://m.oleantimesherald.com/article_429deb18-f0e1-11e3-9845-001a4bcf887a.html?mode=jqm

 

Schedules:

Girls Track-2014

Boys Track -2014

 

Score   May 21th 2014…BOYS

Cardinal O’Hara                73

St. Mary’s                            31

Individual Results

Long Jump          Dalton Planty….12’ 8

Triple Jump        Planty….25’6”

Shot Put              Dustin Robinson 1st Place…. 36’ 7”… Rodgers…23’ 0” (PR)

Discus                   Robinson 107’ 6 1/2” 1st Place……Rodgers…48’ 5”

High Jump          No Entry

100M                     Ian Smith…17.5 (PR)

1600M                  Drew Cannizzaro…7:19 1st Place (PR)

400M                     Smith….1:31.8 (PR)

800M                     Planty 3:11.3 (PR)

200M                     Robinson…30.1…..Rodgers…39.4

3200M                  Jason Meyers….13:46.5 1st Place

4x400M                No Entry

4x100M                (Robinson/Planty/Meyers/Rodgers)….1:01.6 1st Place

 

5 Personal Records (PR)

Points Scored                                        

Robinson                            11.25                          

Meyers                                6.25                          

Planty                                   4.25                       

Rodgers                               1.25                         

Cannizzaro                          5                         

Smith                                    3                        

Girls Track May 20th 

The Lady Bisons put their undefeated home record on the line yesterday against the Oracle Charter School and the Falk school.  Once again our ability to sweep the field events helped propel our team to yet another victory.  Today will be our last meet of the season against a very strong Cardinal O’Hara squad. Please wish the Lady Bisons good luck as we look to finish strong.  It is also worth mentioning that it will be the last high school sports competition for our senior Shakenya Ward-Brassell.  Please wish her congrats on a terrific athletic career here at SMSD!

 

Individual Accomplishments:

Shakenya Ward-Brassell: High Jump/1st Place, 200m/1st Place

Tracy White: Long Jump/1st Place, Triple Jump/1st Place (PR)

Jasmine Hollingsworth: Shot Put/ 1st Place, Discus/1st Place              

 Girls May 15th

Despite a very wet and cold spring afternoon in Buffalo, the Lady Bisons ran, jumped, and threw to the best of their ability in a winning effort against the Global Concepts Charter School and the Falk School.  The Lady Bisons amassed most of the points in each event with 1st and 2nd place finishes.    The girls have two more track and field meets left in our 2014 campaign.  All of our athletes are still striving for personal records and the chance to go undefeated at home.  Please continue to support our Lady Bisons.

Individual Accomplishments:

Shakenya Ward Brassell: 1st Place/ Long Jump, 1st Place/ 100m, 1st Place/200m

Tracy White: 1st Place & Personal Record/Triple Jump

Jasmine Hollingsworth: 1st Place/Shot Put, 1st Place/Discus

Amanda Martinez: 1st Place & Personal Record/ 800m

 

May 15th 2014…BOYS

The Falk School                49

St. Mary’s                           45 

               

St. Mary’s                            49

Global Charter                  47

 

Individual Results

Long Jump          Oliver…14’ 3” (PR).….Planty….12’ 5 ¾” (PR)

Triple Jump        Oliver …29’ 11”...Planty….27” 0”

Shot Put               Robinson…. 34” 11 ½”… Rodgers…23’ 11 ½”(PR)

Discus                   Robinson 102’ 1 ½” (PR)……Rodgers…52’ 7 ¼””(PR)

High Jump          No entry

100M                     Cannizzaro 19.4 ….Smith…18.4

1600M                  Meyers…6:23 ….Oliver…7:57

400M                     Cannizzaro…1:25.7(PR)….Smith….1:37.3(PR)

800M                     Planty 3:17.3

200M                     Robinson…30.7…..Rodgers…36.3(PR)

3200M                  Meyers…14:14.1

4x400M                (Planty/Meyers/Robinson/Oliver)….6:22

4x100M                (Rodgers/Meyers/Smith/Cannizzaro)….1:18.02

 

8 Personal Records (PR)

Points Scored                    FALK                      Global Charter

 

Robinson                            14.25                     12.25

Meyers                                 8.5                         8.5

Oliver                                    4.25                       12.25

Planty                                   7.25                        8.25

Rodgers                               3.25                        4.25

Cannizzaro                          4.25                        2.25

Smith                                    3.25                        1.25

 

Girls Track

This past weekend the Lady Bisons attended the 37th annual ESDAA track & field championships hosted by Maryland School for the Deaf in Frederick, Maryland. Although our school had one of  the smallest squads, we made up for it with hard work and determination. Our participation in each event was felt by earning at least 1 point in almost all of them. We finished the track meet in 4th place out of 9 teams with a total of 52 points.  We brought home 1 gold, 3 silvers, 1 bronze medal, and a few 4th, 5th, & 6th place finishes.  It is worth mentioning that this was not only Cameron Cole and Janesly Mercedes first ESDAA track tournament as 6th graders but their first varsity level track meet. They did a wonderful job participating and representing what appears to be the next promising generation of Lady Bisons. Although our deaf tournament season is finished, we still have a few more competitions left for the Lady Bisons to beat some personal records. Please wish the girls congrats for a job well done this past weekend and good luck for the remainder of the season.
Thanks,
Coach Booke & Coach Donahue

Individual Accomplishments:
Shakenya Ward- Brassell: 1st Place/High Jump, 2nd Place/100m dash, 3rd Place/100m Hurdles.

Jasmine Hollingsworth: 2nd Place/Shot Put, 2nd Place/Discus

Tracy White: Personal Record/Long Jump, Personal Record/ Triple Jump

Ta'leah Toney: Personal Record/ Discus

Boys Track

The Bison’s travelled down to Frederick, Maryland for the 51st Annual Eastern Schools for the Deaf Athletic Association(ESDAA) Track and Field Championships.  The Oriole’s hosted the meet on Saturday May 10th.  The boys finished in 6th place out of 9 teams. 

Men - Team Rankings - 16 Events Scored

1) Maryland School for the Deaf 164

2) New Jersey 113

3) New York 71

4) Pennsylvania 50

5) American 29

6) St. Mary’s  26

7) Lexington 18

8) Rochester 16

9) Rhode Island 5

 

Individual Results

Long Jump           Isa Habeeb….13’ 4”…. Dalton Planty….12’ 1”

Triple Jump        Habeeb 27’ 8”…..Planty….25’ 5”

Shot Put               Dustin Robinson 38’9 ½”(PR) 2nd place… Cole Rodgers…23’6 ”(PR)

Discus                   Robinson 97’ 3 ½” 4th place……Rodgers…42’ 6”(PR)

High Jump          No entry

100M                     Drew Cannizzaro 17.55….Smith…17.55(PR)

1600M                   Joshua Meyers…6:29.94….Habeeb…6:46.27

400M                     Tyler Mondo-Goodrich…1:19.46….Christian Lawrence….1:29.5

800M                     Planty 3:14.68….Lawrence…3:30.66

200M                     Rodgers…36.68(PR)….Christopher Martin…43.22

3200M                  Meyers…13:11.50(PR)3rd place

110 H                     Robinson…21.44 5th place

300 H                     Planty….1:07.18…5th place

4x400M                (Martin/Good-Rich/Lawrence/Habeeb)….6:24.60

4x200M                (Robinson/Rodgers/Mondo-Goodrich/Meyers)….2:19.82…5th place

4x100M                (Martin/Mondo-Goodrich/Lawrence/Cannizzaro)….DQ(disqualified)

 

6 Personal Records (PR)Points Scored

Robinson                             14.5

Meyers                                6.5

Planty                                   2

Mondo-Goodrich             1

Martin                                  1

Rodgers                               .5

Habeeb                                .5

 

The Bison’s hosted their first meet of the season 5/5/2014.  The weather finally cooperated and allowed us to compete.  It was a four way meet with Rochester School for the Deaf, The Falk School and Health Sciences Charter attending.  This was the first time  for the Bison’s hosting a four way meet and there were some great performances on the track and in the field.  The final score and results are listed below. Our next meet is this Saturday May, 10th as we travel to Maryland for the ESDAA Track and Field Championships.

The Bison’s travelled down to Frederick, Maryland for the 51st Annual Eastern Schools for the Deaf Athletic Association(ESDAA) Track and Field Championships.  The Oriole’s hosted the meet on Saturday May 10th.  The boys finished in 6th place out of 9 teams. 

Men - Team Rankings - 16 Events Scored

1) Maryland School for the Deaf 164

2) New Jersey 113

3) New York 71

4) Pennsylvania 50

5) American 29

6) St. Mary’s  26

7) Lexington 18

8) Rochester 16

9) Rhode Island 5

 

Individual Results

Long Jump           Isa Habeeb….13’ 4”…. Dalton Planty….12’ 1”

Triple Jump        Habeeb 27’ 8”…..Planty….25’ 5”

Shot Put               Dustin Robinson 38’9 ½”(PR) 2nd place… Cole Rodgers…23’6 ”(PR)

Discus                   Robinson 97’ 3 ½” 4th place……Rodgers…42’ 6”(PR)

High Jump          No entry

100M                     Drew Cannizzaro 17.55….Smith…17.55(PR)

1600M                   Joshua Meyers…6:29.94….Habeeb…6:46.27

400M                     Tyler Mondo-Goodrich…1:19.46….Christian Lawrence….1:29.5

800M                     Planty 3:14.68….Lawrence…3:30.66

200M                     Rodgers…36.68(PR)….Christopher Martin…43.22

3200M                  Meyers…13:11.50(PR)3rd place

110 H                     Robinson…21.44 5th place

300 H                     Planty….1:07.18…5th place

4x400M                (Martin/Good-Rich/Lawrence/Habeeb)….6:24.60

4x200M                (Robinson/Rodgers/Mondo-Goodrich/Meyers)….2:19.82…5th place

4x100M                (Martin/Mondo-Goodrich/Lawrence/Cannizzaro)….DQ(disqualified)

 

6 Personal Records (PR)

Points Scored

Robinson                             14.5

Meyers                                6.5

Planty                                   2

Mondo-Goodrich             1

Martin                                  1

Rodgers                               .5

Habeeb                                .5

 

Score   May 5th 2014…BOYS

The Falk School                144

St. Mary’s                              96

Health Sciences                  79

Rochester                             69

 

Individual Results

Long Jump          Oliver….12’ 11 ½”….Planty….12’ 5 ½”

Triple Jump        Oliver 28’ 10 ½”…..Planty….26’ 10 ½”

Shot Put              Robinson 37’8 ½”(PR) First Place… Rodgers…22’6 ¼”(PR)

Discus                 Robinson 91’ First Place……Rodgers…42’ 3”(PR)

High Jump           No entry

100M                    Cannizzaro 17.5(PR)….Smith…19.4

1600M                  Meyers…6:02.7 (PR) First Place….Oliver…7:06.8(PR)

400M                     Cannizzaro…1:31.9….Smith1:41.5

800M                     Planty 3:02.3

200M                     Robinson…29.75…..Rodgers…39.16

3200M                  Meyers…14:17.5…First Place

4x400M                (Planty/Meyers/Robinson/Oliver)….5:26.1

4x100M                (Rodgers/Meyers/Smith/Cannizzaro)….1:13.5

 

6 Personal Records (PR)

Points Scored

Robinson             25

Meyers                21.5

Oliver                    17

Planty                   10

Rodgers               9.5

Cannizzaro          4.5

Smith                    2.5